Trądzik

Trądzik to pospolite schorzenie dermatologiczne, powodowane nadmiernym wydzielaniem sebum przez gruczoły łojowe. Zmiany, w zależności od typu trądziku, mogą występować na twarzy, plecach, klatce piersiowej i ramionach, przybierając postać niezapalną (zaskórniki) i zapalną (grudki, krosty, guzy, cysty i torbiele ropne).

Odmiany trądziku

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy, zwany również pospolitym, to choroba skóry dotykająca osoby w wieku dojrzewania i spowodowana intensywnymi zmianami hormonalnymi, w wyniku których dochodzi do nadmiernego pobudzenia funkcji gruczołów łojowych.

Na skutek nadprodukcji łoju i wzmożonego rogowacenia naskórka dochodzi do zablokowania ujścia kanału gruczołu łojowego i powstania tzw. zaskórników, a w konsekwencji do rozwinięcia się procesu zapalnego, który prowadzi do powstania ropnych grudek, silnego zaczerwienienia i dolegliwości bólowych.

Zmiany trądzikowe najczęściej obejmują całą powierzchnię twarzy, ale mogą pojawiać się również na szyi, dekolcie i plecach. W wielu przypadkach trądziku młodzieńczego wystarczająca jest właściwa pielęgnacja, ale zaawansowane zmiany wymagają specjalistycznego leczenia pod kontrolą dermatologa.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty (łac. rosacea) to przewlekła dolegliwość skórna, dotycząca, w przeciwieństwie do trądziku młodzieńczego, wyłącznie osób dojrzałych i charakteryzująca się występowaniem rumieniowo-grudkowatych zmian obejmujących środkowe partie twarzy (policzki, nos, broda, czoło).

Schorzenie częściej dotyka kobiet i objawia się najczęściej między 30 a 50 rokiem życia. Pierwszym objawem trądziku różowatego jest zaczerwienienie najbardziej narażonych na zmiany partii twarzy. Stopniowo pojawiają się wykwity w postaci grudek i krostek, które mogą przybierać postać zapalnych guzków i nacieków.

Do powstania trądziku różowatego dochodzi na skutek współdziałania czynników genetycznych i środowiskowych. Leczenie jest zwykle długotrwałe i może wymagać zabiegów chirurgicznych.

Trądzik niemowlęcy

Trądzik niemowlęcy to dolegliwość skórna występująca w pierwszych miesiącach życia dziecka i utrzymująca się do kilku tygodni. Zmiany po wpływem ciepła przybierają postać niewielkich czerwonych plamek i nie wymagają leczenia, chyba że utrzymują się lub występują u dziecka powyżej 4 miesiąca życia

Leczenie trądziku

Leczenie trądziku pod okiem specjalisty jest niezwykle istotne, ponieważ zaniedbanie w tym zakresie mogą prowadzić do powstania trwałych przebarwień i blizn, a niejednokrotnie prowadzą do tragicznych w skutkach zaburzeń emocjonalnych.

Szeroki wachlarz wykorzystywanych leków obejmuje środki złuszczające, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, retinoidy, antybiotyki i hormony. Najlepsze efekty daje skojarzenie terapii farmakologicznej z zabiegami kosmetycznymi, takimi jak mikrodermabrazja, kawitacja, biostymulacja laserowa, peeling chemiczny, IPL i inne.

Dodaj komentarz