Rak

Rak to określenie grupy chorób nowotworowych o charakterze złośliwym i podłożu nabłonkowym. Jest terminem często błędnie używanym, gdyż nie każdy nowotwór, zarówno złośliwy, jak i niezłośliwy, jest rakiem. Określenie stosuje się wyłącznie w odniesieniu do guzów złośliwych wywodzących się z tkanki nabłonkowej.

W przypadku raka, guz pierwotny staje się źródłem przerzutów, które szerzą się najczęściej drogą limfatyczną, pojawiając się najpierw w węzłach chłonnych, a potem dopiero w innych narządach na skutek rozprzestrzeniania się drogą krwionośną.

Leczenie i rokowania

W leczenie raków, w zależności od typu i zaawansowania choroby, podejmuje się działania chirurgiczne o różnym stopniu radykalności, radioterapeutyczne, chemioterapeutyczne, immunoterapeutyczne, a w określonych przypadkach stosuje również leczenie hormonalne.

Od stopnia zaawansowania i typu guza zależą również rokowania. Rak przedinwazyjny, czyli rozrost komórek mających cechy nowotworu złośliwego, ale ograniczony wyłącznie do warstwy nabłonka, jest całkowicie wyleczalny. Nieleczony przejdzie natomiast w raka inwazyjnego, który cechuje się pełną złośliwością.

Obecność przerzutów do okolicznych węzłów chłonnych pogarsza rokowanie pacjenta, ale nie przekreśla jego szans na wyleczenie. Przerzuty odległe, zlokalizowane w różnych narządach, minimalizują szansę na wyleczenie, nierzadko zupełnie je uniemożliwiając. W takich przypadkach podejmuje się leczenie paliatywne, mające na celu podtrzymanie funkcji życiowych i łagodzenie dolegliwości bólowych.

Przyczyny powstania raka

U podstaw mechanizmu odpowiadającego za powstanie zmian rakowych leży niekontrolowany rozrost komórek nabłonków tworzących dany narząd, spowodowany uszkodzeniami na poziomie genetycznym. Błędy zachodzące w genach w ogromnej większości są spontaniczne, występują jednak przypadki dziedziczenia skłonności do rozwoju nowotworu.

Udowodniono również, że na wielu rodzajom raków sprzyjają liczne czynniki środowiskowe (tzw. karcynogeny), wśród których za najgroźniejsze uznaje się dym tytoniowy, nieprawidłowe odżywianie oraz niektóre substancje chemiczne.

Dodaj komentarz