Przyczyny bólu piersi

Piersi zazwyczaj bolą przed miesiączkowaniem, ale też czujemy ból prawie non stop. Każde takie pobolewanie powinno być zdiagnozowane i odpowiednio leczone. Nie lekceważ żadnego bólu.

Nieodpowiedni biustonosz

Dobrze dobrany biustonosz to nie tylko walor estetyczny, to także piersi utrzymane w odwiedniej pozycji i dobrej kondycji. Zły stanik może spłaszczać i uciskać piersi. Z kolei za duży w obwodzie nie będzie ich podtrzymywał i szybko stracą jędrość. Po całym dniu chodzenia w źle dobranym biustonoszu piersi bolą i sa zmęczone.

Najważniejszą częścia biustonosza, obok odpowiedniej wielkości miseczek jest obwód. To właśnie on podtrzymuje biust na właściwym miejscu. Miseczki powinny obejmować całą pierś i nie powinny uciskać brodawek. Jeśli nosisz biustonosz z fiszbinami, powinny one sięgać do środka pachy. Przy dużym biuście, wygodniejsze będą szersze ramiączka. Wybór odpowiedniedniego biustonosza nie jest taki prosty. Zanim trafimy na właściwy trzeba przymierzyć ich kilka lub kilkanaście. Jeśli mamy z tym problem wybierzmy sklep gdzie oferują profesjonalne indywidualne dobieranie stanika (brafitting).

Zespół napięcia przedmiesiączkowego – PMS

Cykl miesiączkowy jest najczętszą przyczyną bólu piersi. Zaczyna się w drugiej połowie cyklu i trwa, dopóki nie pojawi się krwawienie. Piersi stają się obrzmiałe, wrażliwe na dotyk, powiększa się ich rozmiar. Zjawisko to jest jak najbardziej normalnie i nie powinno być przyczyną zmartwień. Dzieje się tak na skutek zatrzymania wody w organizmie, jak też piersi wrażliwe są na wszelkie zmiany hormonalne. W tym czasie powinnaś zrezygnować z bardziej forsownych ćwiczeń np. biegania. Dobrą formą ruchu będzie pływanie, joga, marsze. Jeśli ból jest na tyle duży, że utrudnia ci codzienną egzystencję, poproś lekarza o odpowiedni lek i radę. Możesz również zastosować dostępne leki ziołowe np. z olejkiem wiesiołka. Ponieważ piersi w tym czasie są niezwykle wrażliwe nawet na najmniejszy dotyk, może je podrażniać nawet delikatna tkanina – zakładaj do snu bawełniany biustonosz.

Ciąża

Pierwszym objawem ciąży jest powiększenie się biustu. Odpowiedzialne za to są estrogeny, które powodują rozszerzanie się kanalików mlecznych. Piersi są opuchnięte i wrażliwe na dotyk. Zmienia się także wygląd brodawek – powiększają się i ciemnieją. Związane to jest ze wzrostem poziomu hormonów płciowych.

Karmienie piersią

W tym okresie najczęstszą przyczyną bólu jest niedobór oksytocyny, który powoduje zastój pokarmu i zatkanie kanalików mlecznych. Dochodzi do stanu zapalnego piersi. Stają się one zaczerwienione i nabrzmiałe. Ratunkiem w tej systuacji jest uciśniecie piersi bandażem etastycznym oraz szybka konsultacja z położną lub lekarzem, który podejmie leczenie.

Doustna antykoncepcja

Podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych możesz odczuwać ciągłą bolesność piersi. Spowodowane jest to tym, że w czasie przyjmowania tabletek jesteś jakby cały czas w drugiej fazie cyklu miesiączkowego. Za ból odpowiedzialne są więc hormony. U niektórych kobiet organizm na zmiany hormonalne działa po 3 miesiącach. Jeśli więc po tym czasie ból nie ustępuje należy poprosić lekarza o zmianę pigułek.

Włókniaki i torbiele

Jeśli ból nie jest związany z cyklem miesiączkowym, odczuwasz ciągłe pobolewanie w jednej i obu piersiach powinnaś zwrócić na to szczególną uwagę. Być może, że są to włókniaki lub torbiele, które uciskają na tkankę nerwową. Należy je wówczas usunąć. Pamiętaj o samokontroli piersi, a jeśli zauważysz coś niepokojącego zwróć na to uwagę lekarzowi. Powinnaś wykonać też badanie USG oraz mammografię.

Dodaj komentarz