Nadciśnienie

Nadciśnienie tętnicze to stan chorobowy układu krążenia, charakteryzujący się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Prawidłowe ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 i nie powinno przekraczać 140/90.

Z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi mamy do czynienia, gdy siła pochodząca z czynności skurczowych mięśnia sercowego działa na ściany tętnic, które wykazują obniżoną elastyczność na skutek działania szerokiej gamy czynników.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Zdecydowana większość przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny i nie są znane przyczyny występowania schorzenia. Pozostałe przypadki to choroba o charakterze wtórnym, ze stosunkowo łatwą do zdiagnozowania przyczyną (choroby nerek, miażdżyca, choroby gruczołów dokrewnych lub choroby mózgu).

Osoby z nadwagą, zażywające mało ruchu i przewlekle zestresowane są znacznie bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze. Nadmierne spożycie kofeiny, sodu, alkoholu oraz palenie papierosów w połączeniu z nadciśnieniem znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu.

Objawy

Początkowo choroba przebiega podstępnie i nie daje objawów aż do chwili osiągnięcia niebezpiecznego stadium. Wtedy może powodować:

  • bóle głowy,
  • zaburzenia świadomości,
  • dzwonienie w uszach,
  • przyspieszenie czynności serca,
  • bezsenność,
  • pobudliwość,
  • łatwe męczenie się,
  • nienaturalne zaczerwienienie twarzy.

Jeżeli nadciśnienie nie jest kontrolowane, może prowadzić do udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, niewydolności nerek i uszkodzeń narządu wzroku.

Leczenie

Leczenie zależy od przebiegu choroby i obecności powikłań. Ogromną większość (85%) przypadków nadciśnienia można wyleczyć niefarmakologicznie – zmieniając dietę i podejmując większą aktywność fizyczną.

Jeśli zmiana trybu życia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, stosuje się szeroką gamę leków hipotensyjnych. Przy nadciśnieniu tętniczym należy zwracać uwagę na regularne wypróżnienia – zaparcia zaostrzają objawy choroby.

1 komentarz do “Nadciśnienie”

Dodaj komentarz