Łuszczyca

Łuszczyca jest przewlekłym schorzeniem dermatologicznym, które dotyka około 4% populacji. Charakteryzuje się występowaniem na skórze czerwonawych, łuszczących się wykwitów, które mogą przybierać formę nielicznych, drobnych plamek, jak również rozlanych, czerwonobrunatnych zmian zapalnych pokrywających duże powierzchnie ciała.

Łuszczące się wykwity najczęściej występują na łokciach, kolanach, na owłosionej skórze głowy, skórze stóp i dłoni, ale zmiany mogą też zająć obszar całego tułowia, szczególnie okolicy kości krzyżowej. Choroba w znacznym stopniu pogarsza komfort życia i niejednokrotnie jest przyczyną głębokiej depresji.

Wymiar psychospołeczny

Osoby cierpiące na łuszczycę borykają się nie tylko z problemem samoakceptacji, ale też izolacją społeczną wynikającą z niedostatecznej wiedzy otoczenia. Chorujący na każdym kroku dźwigają ciężar pełnych obaw spojrzeń, a związany z tym stres i frustracja dodatkowo zaostrzają objawy. Tymczasem, łuszczyca absolutnie nie jest chorobą zakaźną i nie można zarazić się nią nawet w wyniku bliskiego kontaktu z chorującym.

Łuszczycę charakteryzuje przewlekły przebieg rzutowo-remisyjny, co oznacza, że po okresie zaostrzenia choroby dochodzi do czasowego ustąpienia objawów. Obecne osiągnięcia medycyny nie umożliwiają jednak całkowitego wyleczenia. Oprócz łuszczycy zwykłej, na którą zapada ok. 90% chorujących, wyróżnia się też formy atakujące paznokcie i stawy (łuszczycowe zapalenie stawów).

Przyczyny łuszczycy

Charakterystyczna dla choroby łuska jest następstwem zbyt szybkich przemian zachodzących w skórze. Nadprodukcja i przedwczesne dojrzewanie komórek utrudniają złuszczanie się tych starych i obumarłych, które zaczynają gromadzić się na powierzchni skóry.

Nie jest jasne, dlaczego u niektórych osób dochodzi do manifestacji objawów łuszczycowych. Przypuszcza się, że jest to skutek niewyjaśnionej autoagresji (organizm niszczy własne zdrowe komórki) lub predyspozycji genetycznych.

Znamy jednak cały szereg czynników, które wywołują pierwszy rzut choroby i zaostrzają przebieg kolejnych. Należą do nich infekcje bakteryjne, wirusowe i drożdżakowe, niewyleczone zapalenia, otyłość i cukrzyca, mechaniczne uszkodzenia skóry (oparzenia, ukłucia otarcia, rany), hormony, niektóre lekarstwa i alkohol.

Leczenie łuszczycy

W przypadku niewielkich zmian, zazwyczaj wystarczającą formą terapii jest działanie złuszczające i redukujące proliferację naskórka. W tym celu używa się zwykle preparatów salicylowych w połączeniu z maściami na bazie dziegciu, retinoidów, pochodnych witaminy D3 i kortykosteroidów, a leczenie uzupełnia się niekiedy fototerapią.

Jeśli stosowanie maści i naświetlań nie daje oczekiwanych rezultatów, podaje się również leki immunosupresyjne, które hamują autoagresję układu odpornościowego. Najnowszą metodą terapii łuszczycy jest stosowanie preparatów biologicznych (np. Raptiva), które znacznie wydłużają okres remisji, ale leczenie nie jest refundowane i w związku z tym niezwykle kosztowne.

Niebagatelne znaczenie ma też odpowiednia dieta. Lekarze zalecają unikanie alkoholu, ostrych przypraw, czekolady, kawy i tłuszczów zwierzęcych, a nawet dietę bezglutenową. Sporo mówi się o dobroczynnym działaniu kwasów tłuszczowych Omega-3, ale nie zostało ono potwierdzone badaniami.

Dodaj komentarz