Lampy UV- bezpieczny manicure?

Użycie lamp UV przyśpieszających schnięcie tradycyjnych lakierów i umożliwiających założenie paznokci żelowych w pewnych kręgach budzi kontrowersje. Czy rzeczywiście mamy powody do obaw?

Regularnie odwiedzasz salony kosmetyczne i niepokoją cię informacje, że promieniowanie lamp do paznokci może być szkodliwe? Oto, co powinnaś wiedzieć:

Lampy UV do paznokci są bezpieczniejsze niż światło słoneczne

Według dr. Roberta M. Sayre, pomysłodawcy uproszczonego systemu oznaczania filtrów przeciwsłonecznych, bardziej powinnaś obawiać się promieniowania, które dociera do ciebie w drodze do salonu i z powrotem niż lamp do manicure. Ekspozycja w trakcie codwutygodniowych zabiegów równa jest dodatkowym 2 minutom codziennej ekspozycji na światło dzienne, co oznacza, że ekspozycja jest naprawdę minimalna.

Oświetlenie biurowe i jazda samochodem

Dr David Valia twierdzi, że promieniowanie lamp UV do paznokci jest porównywalne ze stopniem całodniowej ekspozycji na światło biurowych lamp fluorescencyjnych i nie stanowi powodu do obaw.

Valia przypomina natomiast o czymś, co rzadko nas zastanawia i martwi – nasze ręce są narażone na szkodliwe promieniowanie, gdy prowadzimy samochód lub rozmawiamy w aucie przez telefon (znacznie bardziej niż podczas regularnych zabiegów manicure).

Dłonie są mniej wrażliwe na promieniowanie UV

Chociaż dłonie niewątpliwie zdradzają oznaki starzenia (zwłaszcza wynikającego z nadmiernej ekspozycji na słońce), są znacznie mniej wrażliwe na promieniowanie UV niż inne części ciała. By wywołać delikatne oparzenie dłoni, potrzebna byłaby nawet 10-krotnie dłuższa ekspozycja niż w przypadku twarzy, brzucha czy pleców.

WNIOSEK: Zwolenniczki regularnych zabiegów manicure nie mają powodów do obaw, ale tak jak w przypadku innych wyeksponowanych części ciała, polecamy stosowanie kremu z filtrem również na dłonie – są przecież naszą wizytówką.

Dodaj komentarz