Grypa

Grypa to ostra, wirusowa choroba zakaźna przenoszona drogą kropelkową. Jest jedną z najbardziej pospolitych chorób na świecie, ale jej lekceważenie grozi poważnymi powikłaniami, prowadzącymi nawet do śmierci.

Objawy

Pierwsze objawy grypy dają o sobie znać około 48 godzin od momentu zainfekowania i często przypominają zwykłe przeziębienie. Zależnie od odporności organizmu, rodzaju wirusa oraz stopnia zainfekowania, grypa może mieć jednak bardzo ciężki początek, charakteryzujący się:

  • wysoką gorączką (nawet do 40 stopni),
  • obfitymi bólami kostno – stawowymi,
  • dreszczami,
  • światłowstrętem,
  • bólami głowy,
  • ogólnym osłabieniem organizmu.

Grypa atakuje nasze ciało w wielu miejscach jednocześnie, dlatego wyróżniamy również objawy związane z przewodem pokarmowym takie jak bóle brzucha czy biegunki. Objawy w układzie oddechowym to katar, suchy kaszel oraz ból gardła, a w niektórych przypadkach pojawi się też krwawienie z nosa.

Ostre objawy grypy utrzymują się najwyżej do 3 – 4 dni, po czym znikają. Osłabienie organizmu i nadmierna potliwość potrafi się utrzymać dłużej, lecz taki przebieg grypy występuje w momencie, gdy nie bierzemy pod uwagę żadnych powikłań w postaci nadkażeń.

Charakterystyczną cechą wirusów grypy jest to, że uszkadzają one nabłonek układu oddechowego, przez co staje się on bardzo wrażliwy i podatny na wiele różnych zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Istotne jest, aby lekarz jak najszybciej wykrył te zakażenia i rozpoczął odpowiednie do danej sytuacji leczenie.

Nadkażenia zwykle poznajemy po dodatkowych symptomach takich jak wilgotny kaszel wraz z koniecznością odkrztuszania ropnej wydzieliny, silnym zaczerwienieniem gardła z wysiękiem oraz możliwym ropnym nalotem na migdałkach.

Leczenie

Najlepsze efekty przynosi leczenie podjęte w pierwszych 24–30 godzinach od rozpoczęcia się choroby. Po zaobserwowaniu objawów grypopodobnych, dobrze jest zatem zażyć dostępne bez recepty leki przeciwgrypowe.

Jeśli objawy nie mijają lub ulegają nasileniu (wysoka gorączka, ostre dolegliwości), należy bezzwłocznie udać się do lekarza, który przepisze leki zatrzymujące namnażanie wirusa. Najskuteczniejszą metodą zapobiegania grypie są profilaktyczne szczepienia ochronne, wykonywane przed okresem jesienno-zimowym.

Powikłania pogrypowe obejmują między innymi zaburzenia w obrębie układu oddechowego, układu krążenia i centralnego systemu nerwowego.

Dodaj komentarz