Cholesterol

Cholesterol to tłuszczopodobny organiczny związek chemiczny, występujący w błonie niemal każdej komórki zwierzęcej i pełniący w organizmie szereg istotnych funkcji (odpowiada między innymi za syntezę witaminy D3, kwasów żółciowych oraz licznych hormonów, odgrywa ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu synaps i jest niezbędny dla wzrostu komórek).

Potocznie cholesterolem nazywa się lipoproteiny, czyli pokrewne cholesterolowi substancje lipidowe występujące w osoczu krwi. Wśród nich wyróżnia się tzw. zły (LDL) i dobry (HDL) cholesterol, którego wartości stanowią o kondycji gospodarki lipidowej organizmu.

Wzrost stężenia cholesterolu w surowicy krwi jest istotnym czynnikiem ryzyka wystąpienia niebezpiecznych chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca, choroba wieńcowa, udar mózgu i zawał serca.

Przyczyny i leczenie podwyższonego poziomu cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu we krwi może być spowodowany zaburzeniami genetycznymi, chorobami metabolicznymi, długotrwałym stosowaniem niektórych leków lub czynnikami środowiskowymi, takimi jak nikotynizm, przewlekły stres, pasywny tryb życia i nieodpowiednia dieta, obfitująca w kalorie, węglowodany proste, alkohol, tłuszcze nasycone i produkty bogate w cholesterol (tłuste mięso, sery, jaja i tłuste mleko).

Podstawę profilaktyki i leczenia hiperlipidemii o podłożu niegenetycznym stanowi zatem postępowanie dietetyczne i zmiana trybu życia. Farmakologię stosuje się w ostateczności ze względu na konieczność dożywotniego przyjmowania leków.

Cholesterol HDL i LDL

Lipoproteiny HDL i LDL to główne transportery cholesterolu we krwi, ale ich działania mają zgoła odmienny wpływ na organizm.

  • Cholesterol HDL, czyli lipoproteina wysokiej gęstości, zwana potocznie dobrym cholesterolem, obniża poziom cholesterolu we krwi poprzez usuwanie jego nadmiaru z komórek i transportowaniu go do wątroby, gdzie ulega metabolizacji.
  • Cholesterol LDL, czyli lipoproteina niskiej gęstości, zwana złym cholesterolem, sprzyja odkładaniu się cholesterolu w ścianach tętnic, co bezpośrednio prowadzi do rozwinięcia się zmian miażdżycowych.

Normy poziomu cholesterolu we krwi

Cholesterol całkowity

  • Norma: < 200 mg/dl (< 5,2 mmol/l),
  • Poziom podwyższony: 200–250 mg/dl (5,1-6,5 mmol/l),
  • Poziom znacznie podwyższony: > 250 mg/dl (>6,5 mmol/l).

Cholesterol HDL

  • Norma u mężczyzn 35–70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l),
  • Norma u kobiet 40–80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l),

Cholesterol LDL

  • Norma: < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l),
  • Poziom podwyższony: 135–155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),
  • Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).

Dodaj komentarz