Bąblowica

Bąblowica to ciężka, zakaźna choroba pasożytnicza, wywołana przez inwazję larwy tasiemcówEchinococcus granulosus i Echinococcus multilocularis, której jaja przedostają się do organizmu ludzkiego drogą pokarmową ze środowiska zanieczyszczonego kałem zwierząt psowatych (do zakażenie najczęściej dochodzi po zjedzeniu niemytych owoców leśnych lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z sierścią zwierzęcia).

Inwazja tasiemców z rodzaju Echinococcus wiąże się z powstaniem torbieli, głównie w wątrobie, nieco rzadziej w płucach, śledzionie, nerkach, kościach lub mózgu.

Do manifestacji objawów dochodzi dopiero kilka, a nawet kilkanaście lat po zarażeniu i w zależności od umiejscowienia torbieli mogą to być bóle brzucha, uczucie w nadbrzuszu, nudności, zawroty głowy, reakcje alergiczne i żółtaczka. Rozrost torbieli zaczyna stopniowo powodować zaburzenia czynności konkretnych narządów.

W leczeniu stosuje się zarówno metody zachowawcze (wstrzykiwanie środka pasożytobójczego), jak i chirurgiczne (wycięcie pasożyta z zaatakowanego narządu). W przypadku rozległych uszkodzeń wątroby konieczny może być przeszczep.

Dodaj komentarz