Alkoholizm Przyczyny, Objawy,Leczenie

Alkoholizm, zwany również chorobą alkoholową, to zaburzenie charakteryzujące się psychicznym i somatycznym przymusem spożywania alkoholu w niekontrolowanych ilościach. Dokładny mechanizm powstania fizycznego uzależnienia nie jest jasny, ale z cała pewnością wynika z długotrwałego nadużywania alkoholu i stopniowo zwiększającej się tolerancji organizmu.

Skutki alkoholizmu

Alkoholizm stanowi poważny problem społeczny, dotykając rodzinę oraz inne osoby w najbliższym otoczeniu chorego. Choroba w większości przypadków prowadzi do zaburzeń życia rodzinnego, rozpadu związków, izolacji, problemów finansowych, przemocy i niejednokrotnie do problemów z prawem.

Według najnowszych statystyk, alkohol jest przyczyną 60% wszystkich śmiertelnych pożarów, utonięć i zabójstw oraz 40% śmiertelnych wypadków samochodowych.

Niemniej drastyczne są skutki alkoholizmu dla organizmu chorego. Trwająca latami choroba może prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, marskości wątroby, przewlekłych schorzeń nerek, raka żołądka, udaru mózgu, nadciśnienia i arytmii.

Objawy uzależnienia

Problem alkoholowy jest zjawiskiem oczywistym dla najbliższego otoczenia chorego, ale formalna diagnoza alkoholizmu jest utrudniona ze względu na typowe zaprzeczenie i wypieranie problemu przez samego alkoholika. Do wizyty u specjalisty powinno skłonić współwystępowanie przynajmniej trzech z poniższych objawów:

  • głód alkoholowy,
  • nieumiejętność kontrolowania spożycia alkoholu (unikania, odmowy, zakończenia picia),
  • spożywanie coraz większych ilości alkoholu przez dłuższy okres czasu,
  • pojawienie się tolerancji na alkohol (konieczności zwiększania dawek w celu osiągnięcia tego samego stanu upojenia),
  • objawy odstawienne (drżenie mięśni, lęk, drażliwość, zaburzenia snu, kołatanie serca, wzmożona potliwość, nudności),
  • picie w celu złagodzenia zespołu abstynencyjnego,
  • zaniedbywanie obowiązków i zainteresowań,
  • picie mimo świadomości zagrożeń.

Leczenie alkoholizmu

Z choroby alkoholowej nie można się wyleczyć, ale przy determinacji chorego, dostępne metody wsparcia są w stanie pomóc mu wytrzymać w abstynencji, która jest fundamentem procesu terapeutycznego. Leczenie alkoholizmu nie jest zatem skazane na niepowodzenie, ale faktem jest, iż około 70% pacjentów wraca do nałogu nawet po wieloletniej abstynencji.

Ze względu na objawy odstawienne, osoby decydujące się na zerwanie z nałogiem powinny szukać w pierwszej kolejności pomocy medycznej. Poważne przypadki wymagają leczenia w zakładzie specjalizującym się w detoksykacji.

Po odtruciu, osoba uzależniona może skorzystać z pomocy profesjonalnych Ośrodków Terapii Uzależnień i Współuzależnienia, które prowadzą terapie grupowe i indywidualne. Dużym wsparciem są również spotkania Wspólnot Anonimowych Alkoholików oraz przynależność do Klubu Abstynenta.

Farmakoterapia w leczeniu alkoholizmu jest od lat kwestią kontrowersyjną, i choć badania wykazują skuteczność pewnych grup leków, farmakologia może stanowić jedynie uzupełnienie oddziaływań psychoterapeutycznych.

1 komentarz do “Alkoholizm Przyczyny, Objawy,Leczenie”

Dodaj komentarz