Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

3750

Zasiłek rodzinny

2015-02-14 15:57:05 Den Haag
autor: Kamil
zobacz nasze galeria Najważniejsze informacje dotyczące zasiłku rodzinnego (hol. kinderbijslag).

Komu przysługuje zasiłek rodzinny?

Osobom zamieszkałym lub zameldowanym w Holandii, które płacą składki z tego tytułu. Zasiłek rodzinny przyznawany jest jako pokrycie części kosztów wychowania i utrzymania swoich dzieci, a także:

-dzieci adoptowanych,

-dzieci, dla których jest się rodziną zastępczą,

-pasierbów,

-innych dzieci wychowywanych jak własne.

Wysokość zasiłku „kinderbijslag”

Z dniem 1 stycznia 2015 roku kwota zasiłku NIE zmieniła się. Wymienione poniżej sumy obowiązują od lipca 2012 roku:

 

kwota w euro na kwartał

 

0-5 lat

6-11 lat

12-17 lat

Na jedno dziecko

191,65

232,71

273,78

Gdy dziecko ukończy 6-ty rok życia, kwota zasiłku zostaje podniesiona. To samo dzieje się w przypadku ukończenia przez dziecko 12-ego roku życia. 

Aby złożyć wniosek o przyznanie zasiłku rodzinnego najlepiej jest zalogować się przez DigiD na stronie SVB.nl.

Kiedy wypłacany jest zasiłek? 

Zasiłek przelewany jest na konta w następujące dni w roku:

Czwarty kwartał: 2 stycznia.

Pierwszy kwartał: 1 kwietnia.

Drugi kwartał: 1 lipca.

Trzeci kwartał: 1 października.

Kiedy zasiłek znajdzie się na Twoim koncie?

SVB zawarło umowę z bankami, na podstawie której banki księgują przelane pieniądze w dzień ich wysłania. 

Czy otrzymasz „kinderbijslag” w tym kwartale?

Aby określić czy oraz ile zasiłku należy Ci się w danym kwartale, SVB sprawdza Twoją sytuację w pierwszy dzień tego okresu.

Przykłady:

Twoje dziecko urodziło się 12 kwietnia (zatem w drugim kwartale). W pierwszy dzień drugiego kwartału nie było go jeszcze na świecie. Pieniądze zostaną więc wypłacone za trzeci kwartał czyli w październiku. 

Twoje dziecko urodziło się 1 kwietnia, a więc w pierwszy dzień drugiego kwartału. Pieniądze zostaną wypłacone na jego koniec czyli w lipcu.

Kwota kinderbijslagu zwiększa się gdy Twoje dziecko skończy 6 lat. Jeżeli urodziny wypadają w dzień 1 kwietnia, większa kwota zostanie wypłacona już w drugim kwartale, jeżeli urodziny wypadają 12 kwietnia kwota zwiększy się dopiero w trzecim kwartale.

Twoje dziecko wyjeżdża (tymczasowo) z domu

Czasem nie jest możliwe wychowywanie i opieka nad dzieckiem w domu. W takich przypadkach również należy ci się kinderbijslag.

Co to znaczy, że dziecko nie mieszka z rodzicami?

Dla SVB dziecko mieszka poza domem, jeżeli spędza w nim maksymalnie trzy noce w ciągu tygodnia. Jeżeli dziecko wyjechało tymczasowo np. na wakacje lub w celach hospitalizacyjnych, SVB nie zalicza tego do zamieszkania poza rodzinnym domem (chyba, że taki pobyt trwa dłużej niż 6 miesięcy). 

Warunki jakie należy spełniać:

Minimalne wydatki na dziecko muszą wynosić 416€ na kwartał

Dziecko samodzielnie nie zarabia więcej niż 1266€ na kwartał. Jeżeli dziecko nie ukończyło 16 roku życia może zarabiać bez ograniczeń. 

Podwójna kwota zasiłku

Otrzymasz podwójną kwotę zasiłku jeżeli Twoje dziecko mieszka poza domem z powodu:

1. Choroby lub niepełnosprawności,

2. Edukacji, w związku z którą wydajesz kwartalnie ponad 1103€ na utrzymanie swojego dzicka, a Twoje dziecko zarabia w tym okresie mniej niż 1266€.

Nie możesz jednak odwiedzać swojego dziecka częściej niż 45 dni w ciągu trzech miesięcy. Czas liczony jest dla obojga rodziców. W przeciwnym wypadku taka sytuacja nie zostanie uznana jako mieszkanie osobno i zostanie przyznana podstawowa kwota zasiłku rodzinnego. 

Otrzymasz podwójna kwotę zasiłku w przypadku, gdy Twoje dziecko mieszka z Tobą jeżeli:

Jest pomiędzy 3 a 18 rokiem zycia oraz ma wystawione pozytywne orzeczenie przez CIZ (Centrum ds. orzekania o wymiarze wymaganej opieki)

Ustawa zastępuje, od 1 stycznia 2015 roku, obowiązujący do tej pory zasiłek dla rodziców mieszkających z niepełnosprawnymi dziećmi (tegemoetkoming voor ouders met thuiswonende gehandicapte kinderen – TOG).

Jeżeli nie posiadasz partnera (lub Twój partner nie pracuje) otrzymasz, oprócz podwójnego zasiłku rodzinnego, dodatkową kwotę w wysokości 1460€.

Informowanie o zmianach

Zmiany w sytuacji rodzinnej mogą mieć wpływ na wysokość zasiłku rodzinnego. Na przykład jeżeli Twoje dziecko zacznie po ukończeniu 16 roku życia pracować. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej informować stosowny urząd o ewentualnych zmianach.

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015