Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

2082

Mały Jasio

2015-02-13 13:12:16 Den Haag
autor: Kamil
zobacz nasze galeria Historia "małego Jasia" i jego rzeźby.

Na ulicy Lange Vijverberg u brzegu Hofvijfer od 1978 roku stoi słynny pomnik Jantje (małego Jana), chłopca wskazującego ręką na Binnenhof.

Jego historia prawdopodobnie odnosi się do Jana I, hrabiego Holandii, znanego z popularnej piosenki dla dzieci pt. „In Den Haag daar woont een graaf” („W Hadze mieszka hrabia"), której melodia jest identyczna z „Tussen Keulen en Parijs”.

W 1976 roku haski artysta Ivo Coljé wykonał posąg z brązu dla uczczenia tejże znanej, szczególnie w Hadze, melodii. Postać chłopca w kapeluszu z pióropuszem i koszem grzybów na ramieniu (jak opisano w piosence) wskazuje miejsce, w którym żyje jego ojciec. Binnenhof był w istocie niegdyś siedzibą hrabiów Holandii. Posąg stoi na piedestale z napisem "W Hadze mieszka hrabia, a jego syn nazywa się Jantje"

 

Jantje, jak wspomniano już wcześniej, może być odpowiednikiem Jana I (1284-1299), syna hrabiego
Florisa V. Chłopiec zmarł młodo, bo w wieku 15 lat. Hrabia nie mógł pozostawić po sobie żadnych spadkobierców, a ponadto jego rodzeństwo także umarło w bardzo młodym wieku, dlatego całe jego dziedzictwo przypadło kuzynostwu ojca z Hainaut.

Nie jest jednak pewne, czy autor piosenki miał na myśli Jana I. Być może utwór odnosi się do młodszego syna hrabiego lub też nie ma związku z żadną z postaci historycznych. Warto tu dodać, że imię Jan było i nadal jest jednym z najpopularniejszych imion w Holandii.

 

Wróćmy jednak do piosenki... Najstarszym źródłem tego utworu w Nederlandse Liederenbank van het Meertens Instituut są rękopisy zgromadzone około 1850 roku w śpiewniku Nederlandse Volkseigen. Biorąc pod uwagę notatki z tego okresu można by uważać, że utwór jest swego rodzaju wyliczanką, pląsem czy tak zwaną piosenką podwórkową z dzieciństwa, zupełnie jak nasz „Aniołek, fiołek, róża, bez...”.

Kolekcja rękopisów G.J. Boekenoogen, zebranych w okresie 1891-1930, przedstawia aż 21 odniesień do tej kompozycji. Najstarszy śpiewnik, w którym utwór został wydrukowany, to Nederlandsche baker- en kinderrijmen – zbiórJ. Floty (1871, wydanie IV 1894).

Melodia pochodzi w dużej mierze (zwłaszcza jej początek i koniec) z Harlinger Manna. Co znajduje swoje odzwierciedlenie w muzyce folkowej – informacja zawarta w rękopisie Maatschappij tot bevordering der Toonkunstz około 1730 roku.

 

Na początku 2013 roku pozytywny wpływ na wizerunek pomnika miała wycinka kasztanowców przy Lange Vijverberg. Do tego czasu wizerunek Jantje ginął w gałęziach tych potężnych drzew i był ledwie widziany przez spacerowiczów. Okazało się bowiem, że drzewa były tak uszkodzone, iż mogły doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji z udziałem turystów przechadzających się wzdłuż stawu Hofvijver.

Posążek skorzystał na wycince kasztanowców, ponieważ dzięki temu jest na nowo widoczny. Dumnie wskazując w kierunku Binnenhof.

 

Dodatkowe informacje

 

Piosenki można posłuchać na stronie www.youtube.com na kanale „Kinderliedjes”.

 

Źródła

 

 

 • www.denhaag.nl

 • www.denhaagdirect.nl

 • www.youtube.com

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015