Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

2212

Hofvijver

2015-02-11 13:31:19 Den Haag
autor: Kamil
zobacz nasze galeria Poznaj magiczne miejsce, gdzie teraźniejszość przeplata się z historią.

Hofvijver, jest sztucznym stawem położonym w samym sercu Hagi, gdzie miasto po prostu tętni życiem. To pozostałości po małym jeziorku wśród wydm przy zamku należącym do holenderskiego hrabiego. Obecnie obszar ten jest centrum niderlandzkiej polityki. Jest to również idealne miejsce dla sfotografowania haskiej panoramy z Binnenhof i Mauritshuis na tle nowoczesnej architektury. 

 

Historia Hofvijver sięga aż XIII wieku, kiedy staw został wykopany przez hrabiów Holandii. Pierwotnie znajdował się tam naturalny zbiornik wodny położony pośród wydm z wyspą (nie jest to ta sama, którą można obecnie podziwiać), na której Wilhelm II zbudował swój pałac w 1248 roku. Inne źródła mówią jednak, że pałac położony był obok stawu, natomiast hrabia stworzył wokół niego fosę. 

Istnieją pisma, które podają, iż około 1230 roku hrabia Floris IV kupił kawałek ziemi obok stawu pod budowę rezydencji myśliwskiej. W każdym razie w 1948 roku Haga obchodziła swoje 700-lecie istnienia, co sugeruje, że jej władze przypisują początek miasta właśnie w budynku pałacu Wilhelma II z 1248 r. Sam staw był powiększany na przestrzeni lat. jednak to hrabia Albert w XIV wieku zdecydował o jego prostokątnym kształcie. W XVII wieku Hofvijver doczekał się nabrzeży, a w XIX wieku został lekko wydłużony. 

Do około 1800 roku Binnenhof wciąż otaczała fosa, a dostęp do niego możliwy był tylko mostami. Wyspa, która znajduje się na Hofvijver, została stworzona zaledwie 300 lat temu. W jaki sposób i dlaczego powstała nie jest niestety wiadome. Nie posiada również żadnej oficjalnej nazwy, poza mianem – Vijverberg. Wysepkę porasta kilka drzew i krzewów, a w jej centrum znajduje się maszt. Vijverberg nie jest dostępna dla publiczności. Obok niej znajduje się umieszczona w wodzie fontanna. Wyspa była wykorzystywana kilka razy podczas masowych imprez jako miejsce ustawienia dla banerów.

 

W obecnych czasach staw otoczony jest: od wschodu przez ulicę Korte Vijverberg, na południu natomiast przez Binnenhof i słynne muzeum Mauritshuis, na zachodzie – Buitenhof (do XIX wieku tę część zajmowały domy), a na północy przez ulicę Lange Vijverberg z XVIII-wiecznymi rezydencjami. Hofvijver otaczają dosyć wysokie nabrzeża, jednak woda bywa tam naprawdę płytka. 

W 2004 roku wybudowano specjalną podwodną bramę. Jest to rodzaj zbrojenia zabezpieczającego  premiera przed ryzykiem dostania się do jego biura drogą wodną. Biuro premiera mieści się w tzw. Torentje, czyli „małej wieży”, która, będąc częścią Binnenhof, przylega do Hofvijver. 

 

Dodatkowe atrakcje, ciekawostki i bilety

 

Podczas sezonu zimowego, kiedy Hofvijver zamarza, staje się jednym z najbardziej romantycznych miejsc w całej Holandii. Gruba pokrywa lodu w centrum miasta stanowi wtedy „numer jeden” na modne wypady na łyżwy dla zakochanych.

 

Na brzegu, po drugiej stronie Binnenhof, a dokładnie na Lange Vijverberg, stoi słynny pomnik Jantje (małego Jana), chłopca wskazującego ręką na Binnenhof. Jantje prawdopodobnie odnosi się do Jana I, hrabiego Holandii, który umarł w wieku 15 lat. Jantje jest również bohaterem słynnej piosenki dla dzieci. 

 

„Hofvijver Passe-Partout”, to specjalna wejściówka wraz z którą istnieje możliwość odwiedzenia Ridderzaal oraz czterech muzeów w pobliżu Hofvijver. ”Hofvijver passe-partout” jest kartą zapewniającą wstęp przez dwa dni, w następujących muzeach: Haags Historisch Museum (Muzeum Historyczne w Hadze), Museum Bredius, Museum de Gevangenpoort (Muzeum Bramy Węziennej), Galerij Prins Willem V (Galeria księcia Wilhelma V) oraz Bezoekerscentrum Ridderzaal. Bilet jest w sprzedaży w muzeach biorących udział w akcji, a także w biurze informacji turystycznej VVV. ”Hofvijver passe-partout” towarzyszy mapka i informacje, które dotyczą historii samego stawu Hofvijver oraz centrum miasta.

 

Źródła:

 

www.denhaag.nl

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015