Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

4972

Zmiany w prawie od Nowego Roku

2015-01-31 10:58:24 Den Haag
autor: Kamil
zobacz nasze galeria Od 2015 roku wchodzą zmiany w różnych dziedzinach prawa. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich, mające wpływ na nasze życie w Holandii.

Praca i zarobki


Wyższa pensja minimalna


Pensja minimalna wzrośnie od 1 stycznia 2015 roku. Jeżeli masz więcej niż 23 lata, to posiadasz prawo do 1501,80 euro brutto miesięcznie przy pełnym wymiarze pracy. W 2014 roku kwota ta wynosiła 1495,20 euro.


Surowsze zasady przyznawania zasiłków


Od 1 stycznia 2015 wchodzą w życie surowsze zasady dotyczące zasiłku dla bezrobotnych. Na przykład trzeba będzie zaakceptować pracę zaoferowaną nam przez UWV lub na prośbę gminy uczestniczyć w pracach społecznych.


Zmiany w ulgach podatkowych


Wzrośnie ulga pracownicza (hol. arbeidskorting) dla osób zarabiających mniej niż 85.000 euro rocznie, a także wzrośnie ulga przy rozliczaniu z partnerem (hol. algemene heffingskorting) przy dochodach wynoszących mniej niż 50.000 euro rocznie.


Zmiana okresu rozliczeniowego za poprzednie lata


Od 2015 będzie można rozliczyć swój podatek od 1 marca do 1 maja. Nie będzie możliwe rozliczenie w styczniu i lutym. W przypadku rozliczenia się do 1 kwietnia, otrzymamy decyzję co do zwrotu lub dopłaty podatku w terminie do 1 czerwca. 

W dodatku istnieje większa szansa na zapłacenie wyższego podatku. Jest to spowodowane tym, że od 1 stycznia 2015 ulga pracownicza oraz ulga przy wspólnym rozliczeniu są zależne od naszych dokładnych zarobków.

Co to oznacza w praktyce? Może się okazać, że dostaniemy mniejszy zwrot niż przewidywaliśmy lub będziemy musieli więcej dopłacić.

Musisz dopłacić podatek? Dostaniesz na to 4 dodatkowe miesiące.


Silniejsza pozycja tzw. "flexwerkers" (m. in. pracownicy zatrudnieni przez uitzendbureau)


Prawo pracy zadba, aby każdy, kto jest zatrudniony jako "flexwerker" był traktowany w sposób jak najbardziej zbliżony do tego, jak traktowani są stali pacownicy. Dlatego też od 1 stycznia 2015 zmieniają się zasady dotyczące tymczasowych kontraktów.


Rodzina


Mniej ustaleń dotyczących dzieci


Jako rodzic masz prawo do 4 dodatków dotyczących dzieci: zasiłek rodzinny (hol. de kinderbijslag), dodatek na dziecko (hol. het kindgebonden budget), ulga rodzinna (hol. de inkomensafhankelijke combinatiekorting) oraz tzw. dodatek przedszkolny (hol. de kinderopvangtoeslag).


Zmiany w urlopie rodzicielskim


Jesteś zatrudniony? Jesteś mężem lub partnerem kobiety, która właśnie urodziła dziecko? Masz więc od 1 stycznia 2015 roku prawo do trzech (niepłatnych) dni urlopu rodzicielskiego. Oprócz tego wciąż masz prawo do dwóch dni urlopu "tacierzyńskiego"

Wzrost alimentów


Co roku wzrasta płaca dla zatrudnionych. Dlatego też zmieniają się kwoty alimentów wypłacanych na dzieci. Od 1 stycznia 2015 wzrosną one o 0,8%.


Mieszkania


6% podatku na wyremontowanie domu


Posiadasz dom starszy niż dwa lata i chciałbyś go wyremontować? Możesz do 1 lipca 2015 skorzystać z 6% podatku na usługi budowlane (zamiast 21%).


Niższy kredyt hipoteczny i odliczenie odsetek od podatku


Od 1 stycznia 2015 maksymalna kwota kredytu hipotecznego będzie wynosić 103% wartości mieszkania. Maleje również coroczne odliczenie od podatku odsetek od kredytu hipotecznego dla najlepiej zarabiających.


Wskaźnik klasy energetycznej mieszkań


Od 1 stycznia 2015 wszyscy właściciele mieszkań otrzymają ww. wskaźnik (hol. energielabel) Poinformuje on o tym, jak bardzo energooszczędne jest dane mieszkanie. Będzie to potrzebne przy ewentualnej sprzedaży lub wynajęciu mieszkania.


Wzrasta granica wynajmu mieszkań socjalnych


Granica liberalizacji, która oddziela sektor mieszkań socjalnych od wolnego rynku wyniesie w 2015 roku 710,68 euro. Jest to zarazem granica otrzymania dodatku mieszkaniowego (hol. huurtoeslag).

Maksymalne zarobki, aby starać się o mieszkanie socjalne, nie mogą przekraczać 34,991 euro.


Zdrowie/Opieka


Zmiana pakietu podstawowego oraz wyższe "ryzyko własne"


Pakiet usług podstawowyh naszych ubezpieczeń zmieni się w 2015 roku. Natomiast "ryzyko własne" (hol. eigen risico) wzrośnie o 15 euro i tym samym wyniesie 375 euro.


Zmiana w dodatku do ubezpieczenia


Wymagania dotyczące dodatku do ubezpieczenia (hol. zorgtoeslag) zmienią się. Jeżeli posiadasz niskie dochody, otrzymasz wyższy dodatek. Pozostałe osoby otrzymają mniej pieniędzy lub wcale.


Samochód i transport


Akcyza na benzynę oraz LPG wzrośnie


Od 1 stycznia 2015 wzrośnie o 1 cent akcyza na benzynę oraz gaz LPG. Tym samym wyniesie ona 77 centów (benzyna) i 33 centy (gaz).


Sprawy konsumenckie


Wzrośnie akcyza na tytoń


Palenie stanie się droższe. Od nowego roku akcyza wzrośnie o 9 centów na paczce 19 papierosów lub 40 gramach tytoniu.


Paszporty oraz dowody osobiste - 20 centów droższe


Paszport lub dowód osobisty będzie 20 centów droższy i wyniesie kolejno 67,11 oraz 53,07 euro. Dla dzieci do 18 roku życia zapłacimy maksymalnie 51,20 euro za paszport i 28,48 euro za dowód osobisty. Konkretną kwotę ustala gemeente.


Niższa opłata za kopiowanie


Aż o 30% mniej zapłacimy w roku 2015 za "piracenie" (hol. thuiskopieheffing). Opłata ta zawarta jest w cenie płyt CD, smartfonów czy komputerów.


Więcej pociągów w weekendy


Nocne pociągi w weekendy, przejrzysty rozkład jazdy oraz wystarczająco miejsca dla każdego w pociągu. To tylko kilka ze zmian, mających zwiększyć jakość usług NS,  w nadchodzącym roku.


Import jedynie zaszczepionych zwierząt do Holandii


Importujesz szczeniaka, młodego kota lub fretkę?? W ramach przeciwdziałania wściekliźnie bedzie można sprowadzać jedynie zwierzęta młodsze niż 15 tygodni. Od 29 grudnia 2014 roku szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe.


Firma


Zwrot podatku VAT na dowolne konto


Od nowego roku zwrot podatku VAT będzie można wypłacić na konto bankowe innych osób, na przykład konto powiązanego przedsiębiorstwa. Urząd podatkowy nie będzie już zobowiązany do wypłaty tego zwrotu wyłącznie na konto przypisane danej firmie.


Prawo karne


Prawa zatrzymanego


Każdy, kto zostanie zatrzymany przez policję po nowym roku, otrzyma folder z przysługującymi mu prawami.


Droższe mandaty


W 2015 roku każde drogowe wykroczenie będzie nas kosztowało 0,8% więcej niż w roku 2014.


Surowsze kary za atak na funkcjonariusza publicznego


Agresja i przemoc skierowna w stronę funkcjonaiusza publicznego spotka się z surowszymi niż dotychczas karami. W dodatku będą one wymierzone w przyspieszonym trybie.


Szkoła


Obowiązkowe testy na koniec szkoły podstawowej


Od 2015 wszyscy uczniowie kończący szkołę podstawową będą musieli zdać test końcowy, na który składać się będzie test językowy oraz liczenie.

 

Źródło: www.rijksoverheid.nl

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015