Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

999

Muzeum Louis'a Couperus'a

2015-01-31 10:53:49 Den Haag
autor: Kamil
zobacz nasze galeria Louis Couperus jest uważany za jedną z najważniejszych postaci związanych z literaturą holenderską.

Pisarz zasłynął w Holandii oraz w krajach anglojęzycznych powieściami psychologicznymi, takimi jak: „Księgi małych dusz”, „The Hidden Force” orazOf Old People and the Things that Pass”. Jego powieści odniosły duży sukces w Anglii i USA, natomiast książki historyczne były bardziej cenione przez publiczność niemieckojęzyczną.

Louis Couperus (1863-1923) urodził się w Archipelbuurt, XIX wiecznej dzielnicy Hagi. Akcja wielu jego książek usytuowana jest właśnie w tej okolicy. Jako chłopiec, żył na Nassauplein, gdzie napisał swoją pierwszą powieść – Eline Vere. Natomiast w 1888 roku mieszkał przy Surinamestraat 20, gdzie od 1963 roku znajduje się brązowe popiersie pisarza.

Muzeum Louis'a Couperus'a znajduje się na parterze w XIX wiecznej kamienicy przy ulicy Javastraat w dzielnicy Archipelbuurt. Dom ten należał pierwotnie do Alberta Vogel'a (1924-1982), który opublikował biografię autora. To muzeum jest poświęcone w całości życiu oraz twórczości Couperus'a i ma również na celu promowanie zainteresowania jego pracą zarówno w Holandii jak i za granicą. Muzeum posiada wiele osobistych przedmiotów Couperus'a – w tym jego biurko oraz rękopisy.

Kolekcja znajdująca się w pierwszym pokoju muzeum prezentuje obiekty dotyczące życia osobistego Couperus'a, takie jak np. biurko i portrety. Wszystkie te przedmioty są wypożyczone z holenderskiego Muzeum Literatury (Letterkundig Museum) w Hadze, które posiada najważniejszą tego typu kolekcję w kraju. W drugim pomieszczeniu oraz ogrodach, muzeum organizuje coroczne wystawy skupione wokół kilku tematów dotyczących różnych prac lub życia Couperus'a. Każdej wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog. Muzeum Louis'a Couperus'a posiada naturalnych rozmiarów podobiznę Couperus'a, która została stworzony przez Rotterdamskiego artystę Sjoerd'a Didden'a. Figura jest ubrana w XIX wieczny kostium „de soir".

Louis Couperus muzeum organizuje krótkie spacery wzdłuż domów w sąsiedztwie muzeum, które zamieszkiwał sam autor lub postacie z jego powieści. Towarzystwo Louis Couperus Genootschap organizuje również co jakiś czas spacery literackie po całej Hadze. Wykwalifikowani przewodnicy prowadzą widza wzdłuż domów, w których mieszkał sam pisarz oraz miejsc, które upamiętnił w swoich pracach.

Wizyta w Muzeum Louisa Couperus'a nie jest wliczona w cenę spaceru, ale istnieje możliwość ich połączenia.

Aplikacja:

Dodatkowo na telefon można ściągnąć całkowicie darmową, specjalną aplikację, dzięki której zwiedzanie będzie jeszcze atrakcyjniejsze. Wystarczy kliknąć przycisk „start”, aby rozpocząć wędrówkę.

Trasa składa się z 21 przystanków w ustalonej kolejności. Można zobaczyć mapę. Czerwona linia wskazuje trasę, a niebieska kuleczka pokazuje, gdzie się aktualnie znajdujecie. Każdy następny przystanek to zapalająca się lampka „stop” oraz sygnalizacja wibracją telefonu. Na każdym przystanku, dowiecie się czegoś o życiu Couperus'a, jego książkach, usłyszycie cytaty z powieści, anegdoty dotyczące miejsca oraz zobaczycie zdjęcia i specjalnie przygotowane filmy wideo. Całość czyta aktor Thom Hoffman. Po drodze można robić notatki i przesyłać zdjęcia za pomocą tej samej aplikacji.

Aplikacja została opracowana przez Towarzystwo Louis Couperus we współpracy z Muzeum Literatury i jest w całości sponsorowana przez miasto.

Dostępna jest w Appstore dla iPhone lub Google Play dla urządzeń obsługiwanych przez Android.

Wstęp:

Muzeum jest czynne od środy do niedzieli w godzinach: 12:00-17:00 (25 i 26 grudnia oraz w Nowy Rok nieczynne).

Ceny biletów:

Cena biletu to 4 € niezależnie od wieku zwiedzającego.

„Przyjaciele muzeum”: wstęp wolny

Uznawane karty: Museumkaart, Rotterdampas oraz Nationale Kunst & Cultuurcadeaukaart.

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt.

Wynajem powierzchni muzeum:

Na specjalne okazje możliwe jest organizowanie przyjęć połączonych w tym celu z zamknięciem muzeum. Zainteresowani proszeni są o kontakt z menadżerem muzeum.

Dojazd i parking:

Istnieje możliwość zaparkowania samochodów osobowych na płatnym parkingu przed muzeum.

Dojazd środkami transportu publicznego autobusami: 22 i 24 – kierunek Duinzicht.

Tramwajami linii 1 i 9 – kierunek Scheveningen.

Położenie i kontakt:

Louis Couperus Muzeum
Javastraat 17
2585 AB Den Haag

Tel: 070-3640653

WWW:louiscouperusmuseum.nl
e-mail:info@louiscouperusmuseum.nl

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015