Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

10845

Molo na Scheveningen

2016-03-13 14:54:58 Den Haag
autor: Gabrysia
zobacz nasze galeria Scheveningen Pier to jeden z najpopularniejszych obiektów rekreacyjno-imprezowych oraz wizytówka kurortu.

Molo wchodzi w głąb Morza Północnego, jego wysokość mierzy aż 60 metrów, a widok z niego rozciąga się na blisko 17 kilometrów.

W przeszłości wiatr na molo wiał we włosach, a oczy cieszył wspaniały widok na Morze Północne. Można było oddychać słonym morskim powietrzem i oglądać łodzie rybackie wpływające do portu w Scheveningen. Odkryć niepowtarzalny widok na bulwar i monumentalny Kurhaus. Jeśli ktoś miał trochę czasu i ochotę aby zatrzymać się przy jednej z zamontowanych lornetek, to istniała możliwość zobaczenia wszystkiego z bliska.

Molo było zawsze świetnym miejscem bez względu na pogodę i porę roku. Dostęp był bezpłatny, można było wprowadzać psy, a wizyta w Scheveningen była po prostu niekompletna bez spaceru po molo. Niestety obecnie molo można podziwiać jedynie z lądu. Wejście jest obecnie zamknięte. Nie wiadomo też, kiedy znowu będzie można stąpać po tym czarującym obiekcie.

W czasach kiedy ponad 300-metrowe molo było jeszcze otwarte dla spacerowiczów stanowiło niesamowite miejsce z niezwykła atmosferą. Turyści mogli tutaj rozprostować nogi. Na piętrze znajdował się specjalnie odrestaurowany do tego pokład spacerowy. Kryty pasaż oferował coś dla każdego. Przytulne sklepiki przeplatały się z galeriami sztuki. Doskonałe przypomnienie o wizycie na molo, stanowiły ciekawe upominki zakupione w specjalnych sklepach z pamiątkami. Natomiast w tradycyjnej włoskiej lodziarni można było spróbować najlepszych lodowych smaków.

Obiekt został zaprojektowany w 1900 r. w związku z wybudowaniem Kurhaus. 382-metrowa promenada zakończona była ośmioboczną platformą z pawilonem używanym do przedstawień muzycznych. W czasie II wojny światowej pawilon był używany przez niemieckie siły okupacyjne jako magazyn. W 1943 r. z obawy przed wykorzystaniem molo przez aliantów, Niemcy zburzyli Pier. Plany powojenne dotyczące nowego molo zostały oficjalnie zainaugurowane przez księcia Bernharda w 1961 r.

W 1991 r. firma Van der Valk kupiła molo za symboliczną kwotę 1 guldena i ostatecznie zainwestowała 20 milionów euro w odrestaurowanie obiektu. Całą konstrukcję ostatecznie zamknięto w październiku 2013 r. Decyzja była spowodowana pożarem, który miał miejsce dwa lata wcześniej. Molo nie spełniało wymogów bezpieczeństwa. Pier służy jako symbol Scheveningen i powinien przyciągnąć gości do nadmorskiego kurortu niestety obecnie nie znalazł się jeszcze inwestor, który tchnąłby w obiekt nowe życie.

Położenie i kontakt:

Strandweg
2586 JK Den Haag
Tel.: 070 306 55 00
WWW:www.pier.nl

 

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015