Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

3226

Kilka wskazówek przy zakupie samochodu

2015-01-31 10:16:33 Den Haag
autor: Lucia
zobacz nasze galeria Zdecydowałeś się zakupić samochód w Holandii? Poniższe wskazówki pomogą Ci przejść przez całą procedurę.

Wybór, zakup samochodu oraz formalności z tym związane nie są skomplikowane. Na początku trzeba się zastanowić, w jakim celu chcemy kupić samochód oraz jakie mamy wymagania dotyczące pojazdu. Pomyślmy np. o: przestrzeni i siedzeniach, wysokości stopnia samochodu, marce i modelu, wyposażeniu, bezpieczeństwie, kosztach związanych z posiadaniem samochodu, podatku drogowym, parkingu w pobliżu domu.


Samochód możemy zakupić w salonie samochodowym lub od prywatnej osoby. Jeżeli zdecydujemy się na zakupienie samochodu w salonie samochodowym, otrzymamy większą pewność w zakresie gwarancji oraz serwisu. Nie musimy martwić się również o APK. Oprócz tego wszystkie pytania dotyczące niesprawności lub usterek w samochodzie możemy kierować prosto do firmy. Minusem salonów samochodowych jest wyższa cena.

 
Jeżeli auto ma wady lub usterki, sprzedający musi je zgłosić. Z drugiej strony, mamy jako kupujący obowiązek zbadać stan samochodu, na przykład poprzez jazdę próbną lub dokonując przeglądu np. na stacji diagnostycznej (hol. aankoopkeuring). Przegląd najlepiej jest zrealizować przez niezależną osobę, np. warsztat lub ANWB. Wtedy wiemy, co kupujemy!


Przy jeździe próbnej pamiętajmy o sprawdzeniu jak pojazd zachowuje się przy różnych prędkościach oraz na różnych typach nawierzchni. Pamiętajmy także o sprawdzeniu całego elektrycznego wyposażenia takiego, jak zamek centralny, elektryczne szyby, światła, wentylacja, ogrzewanie i działanie klimatyzacji. 

Sprawdzenie przebiegu


Jeżeli chcemy się dowiedzieć, jaką historię miał interesujący nas samochód powinniśmy sprawdzić książkę serwisową. Jeżeli chcemy również sprawdzić licznik kilometrów, zapytajmy o to NAP (De Nationale Auto Pas), który rejestruje historię przejechanych kilometrów. W tym celu należy odwiedzić stronę www:www.autopas.nl. Cena takiej usługi wynosi 2,99 Euro.


Czas dostawy


W przypadku zakupu samochodu w salonie samochodowym, pamiętajmy również o ustaleniu czasu dostawy naszego auta. Tylko wtedy bez interwencji sądowej, będziemy mogli rozwiązać umowę, jeżeli sprzedawca nie dotrzyma jej warunków. Uwaga! Dotyczy to kupna samochodu w przypadku, gdy kupujemy go od firmy stowarzyszonej w BOVAG.


Rejestracja samochodu


Papierowy dowód rejestracyjny samochodu (kentekenbewijs) został od stycznia 2014 r. anulowany. Teraz po zakupie samochodu otrzymamy tzw. kartę rejestracyjną i dokumenty rejestracyjne, które są związane z samochodem. W karcie rejestracyjnej zakodowany jest chip, który posiada wszelkie informacje o pojeździe i jego właścicielu. Nowa karta zostanie przesłana na nasz domowy adres.


Dowód przepisania pojazdu (overschrijvingsbewijs) został zastąpiony specjalnym kodem (tenaamstellingscode), który posiada 9 cyfr. Będzie on nam potrzebny np. do sprzedaży, złomowania lub wywozu samochodu. Jeżeli kod zgubimy, możemy ponownie zapytać o nowy, po uiszczeniu odpowiednej opłaty.


Pamiętajmy o posiadaniu przy sobie ważnego dokumentu tożsamości podczas zakupu auta oraz wyciągu personalnego z gminnej bazy danych (hol. GBA - nie starsze niż trzy miesiące).


Po zakupieniu samochodu powinnyśmy udać się do tzw. kentekenloket, czyli do urzędu RDW oraz na pocztę (postNL) z dowodem rejestracji, dowodem tożsamości oraz z kodem. Po sprawdzeniu wszystkich papierów, otrzymujemy pierwszą część kodu – ostatnie 5 cyfr. Druga część – pierwsze 4 cyfry, zostaną nam przesłane pocztą wraz z nowa kartą rejestracyjną. Koszty związane z przepisywaniem samochodu wynoszą około 9 Euro.

 
Od momentu rejestracji samochodu na nasze imię, jesteśmy zobowiązani go ubezpieczyć.

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015