Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

1578

Kraamtijd 9 10 dni po porodzie

2015-01-31 09:56:00 Den Haag
autor: Sylwia Ziętara
zobacz nasze galeria W Holandi okres 8-10 dni po porodzie nazywany jest kraamperiode, kraamtijd lub kraambed. W tym właśnie czasie każda matka ma prawo do wykwalifikowanej opiekunki (kraamverzogende, kraamverzorgster) w domu lub opieki pielęgniarki czy opiekunki w szpitalu.
 Według prawa tę opiekę pokrywa podstawowe ubezpieczenie, niestety nie zawsze całkowicie, gdyż często za każdą godzinę musimy zapłacić €3,90-€5 z własnej kieszeni (eigen bijdrage - własny wkład). Większość ubezpieczeń rozszerzonych (aanvulende verzekering) pokrywają koszta całkowite. Dla pewności sprawdź swoją polisę lub zadzwoń do ubezpieczyciela. Standardowo masz prawo do 49h opieki. Rozłożone na 8 dni stanowią ok.6h dziennie. Jednak jeśli uznasz, że to za dużo, możesz zdecydować się na mniejszą ilość godzin, przy czym minimalna wynosi 24h (3h dziennie). W wyjątkowych sytuacjach można również otrzymać większą liczbę godzin, np gdy spodziewasz się bliźniaków lub masz niestabilną sytuacje rodzinną. O liczbie godzin musisz zdecydować ok. 7 miesiąca ciąży podczas tzw. wywiadu (intake gesprek) przeprowadzonego przez pracownika ośrodka dla opiekunek poporodowych (kraamzorginstelling). Po porodzie lub w trakcie "kraamzorgu" można wciąż tą sumę godzin skorygować.

Zwłaszcza przy pierwszym dziecku jest to niewątpliwie niezastąpiona pomoc i informacja. Choć możesz nie mieć ochoty na obcą osobę w domu polecam z niej skorzystać. Kontroluje ona stan twojego zdrowia i maluszka, a ponadto może Cię sporo nauczyć. Oczywiście masz prawo się z nią nie zgadzać, np. w Holandii standardowo przy kąpieli noworodka moczy sie jego pępek (właściwie kikut pępowinowy) w wodzie, podczas gdy w Polsce zaleca się tego nie robić. Decyzja należy do matki. Nie mniej jednak większość przykazań należy brać do serca i się do nich stosować (np. dotyczące bezpieczeństwa, trzymania dziecka, uważania na główkę, miejsca leżenia itp.). Nie daj jednak sobie wmówić, że karmienie na żądanie lub co 3h jest złe albo, że nie powinnaś spać z dzieckiem. W takich sprawach to ty podejmujesz decycje, pamiętaj jednak o konsekwencjach:). 

Na czym polegają opieka i kontrole opiekunki w pierwszych godzinach po porodzie?

 • mierzenie temperatury i tętna, określanie położenia macicy, pilnowanie twojego krwawienia
 • towarzyszenie przy karmieniu piersią; mam na myśli obserwowanie, dawanie wskazówek, dokładne objaśnienie metod karmienia i pozycji (wbrew pozorom może wcale to nie być proste zadanie..)
 • przygotowanie posiłku lub czegoś do picia dla ciebie, a nawet twojego partnera
 • pomoc przy umyciu się/prysznicu (jeśli zachodzi taka potrzeba)

Kontrole i opieka w następnych dniach

 

dotyczące noworodka:

 • waga
 • oddychanie
 • mocz i kał
 • płacz, spanie, 
 • kolor skóry dziecka
 • kikut pępowiny
 • temperatura ciała

 

dotyczące matki:

 

 • tętno, temperatura
 • pozycja macicy
 • krwawienie
 • oddawanie moczu i kału (opiekunka ma obowiązek o to zapytać)
 • ewentualne szwy 

 

Wszystkie kontrole będą notowane w specjalnej książeczce (logboek). Gdy przyjdzie położna zajrzy w książkę i będzie miała generalny obraz przebiegu pierwszych dni połogu. 

Ponadto opiekunka powinna dbać o twoje samopoczucie oraz wypoczynek, abyś mogła powrócić szybko do zdrowia i cieszyć się macierzyństwem.

 

 

Do domowych obowiązków opiekunki należą lekkie prace ważne dla świeżo upieczonej mamy lub dziecka, tj. wieszanie prania z rzeczami dla noworodka i mamy, sprzątanie sypialni, pokoiku dziecięcego, toalety i prysznica/wanny.

 

 

CIEKAWOSTKA

 

 

Beschuit met muisjes (dosł. tłum. z nid. "sucharki z myszkami") – tradycyjna przekąska serwowana w Holandii z okazji narodzin dziecka.

Beschuit to przekąska a'la polskie suchary, ale okrągła i mniej twarda. Muisjes ("myszki") to nasionka anyżu w słodkiej polewie. Nazywane są myszkami, bo niektóre z nich wciąż mają ogonek.

Sucharki smaruje się masłem i posypuje "myszkami". "Myszki" sprzedawane są w dwóch rodzajach mieszanek: biało-różowe i biało-niebieskie, w zależności od płci urodzonego dziecka. Jeśli urodziła się córka, serwuje się "myszki" różowe. Jeśli syn – niebieskie.

Specjalne beschuit met muisjes serwuje się z okazji narodzin potomka w rodzinie królewskiej. Wtedy serwuje się "myszki" pomarańczowe – na cześć koloru monarchii. (ŹRÓDŁO: wikipedia)

patrz zdjęcie u góry

 
TEST GUTHRIEGO (neonatale screening pasgeborenen - hielprik)
pobranie krwi z pięty

W Holandii każdemu noworodkowi przeprowadza się badanie krwi, pobieranej z pięty. Odbywa się to w pierwszym tygodniu, najlepiej w 2-3 dniu po narodzinach. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze zameldowanie dziecka w gemeente, gdyż po tym wydarzeniu automatycznie wysyłają nam osobę do wykonania badanie (może to być nawet nasza położna).
Test Gunthriego stosowany jest do wykrywania wrodzonego, genetycznieuwarunkowanego defektu metabolicznego aminokwasu fenyloalaniny, który powoduje chorobęfenylokotunurię. 
Polecam folder poniżej zawierający mnóstwo informacji na ten temat.
 
 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015