Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

2127

Poznaj Hagę - Grote Kerk

2015-01-30 22:44:12 Den Haag
autor: Gabrysia
zobacz nasze galeria Dziś w cyklu "Poznaj Hagę" prezentujemy Grote Kerk – Kościół pw Św. Jakuba.

Na skrzyżowaniu dwóch najważniejszych dróg wiodących z Monster do Leiden i z Scheveningen do Delft powstała w XIIIw. drewniana kaplica, która w późniejszym okresie została rozbudowana i znana jest obecnie jako Grote Kerk lub Kościół pw Św. Jakuba. Pierwotnie sanktuarium wybudowano na planie krzyża jednak w XVw. po dobudowaniu naw bocznych Kościół utracił swój kształt.

Grote Kerk jest jednym z niewielu w Holandii, który posiada dwa witraże datowane na pierwszą połowę XVIw. Kościół został odbudowany po wielkim pożarze jaki miał miejsce w 1539r.

To właśnie z niego spośród 26 witraży ocalały jedynie te dwa, które można oglądać do dnia dzisiejszego. Sanktuarium przeszło szereg faz budowlanych, zostało powiększone o nowe prezbiterium. Sześciokątne wieże zostały zbudowane w ciągu zaledwie czterech lat (1420 – 1424r.).

Kościół poza witrażami posiada w swoim wnętrzu wiele innych zabytków np. chrzcielnicę, która była darem od firmy Woudenberg. Wykonana z kamienia, a na zewnętrznej stronie tłoczona, prezentuje cztery symbole chrześcijańskie: ryby jako symbol Chrystusa; statek – symbol Kościoła; gołębica, symbolizująca Ducha Świętego i monogram Chrystusa, złożony z greckich liter Chi i Rho. Chrzcielnicy użyto m. in. do chrztu Księcia Willem'a-Alexandra. Mury samego kościoła były świadkami także wielu innych królewskich chrztów i zaślubin.

Budynek jest własnością Kościoła Reformowanego w Hadze, zarządzaną przez Fundację Grote Kerk. Drzwi kościoła są otwarte na wszelkiego rodzaju imprezy kulturalne, w tym wystawy, targi, imprezy turystyczne, itp. Odwiedzający mają okazję podziwiać ogrom budynku i niepowtarzalne światło, które spływa przez imponujące witraże. Grote Kerk, to jeden z największych zabytkowych budynków w samym centrum miasta, oferujący nowoczesne udogodnienia oraz łatwy dojazd, dzięki czemu doskonale nadaje się do imprez o dowolnej wielkości (łączna powierzchnia 2312 m²).

Położenie i kontakt:

Grote Kerk / Sint Jacobskerk

Rond de Grote Kerk 12

2513 AM Den Haag

Telefon: (070) 302 86 30
Faks: (070) 361 74 86

E-mail: info@grotekerkdenhaag.nl
WWW: www.grotekerkdenhaag.nl

Najważniejsze udogodnienia:

16 toalet (także dla niepełnosprawnych)
Ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie ciepłym powietrzem
Gniazdka przy prawie każdym filarze
Winda
Szafki (25 szt.)
Zewnętrzne oświetlenie budynku
Oświetlenie przez żyrandole i regulowane reflektory
Doradztwo w zakresie wynajmu materiałów i aranżacji przestrzeni

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015