Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

5904

Poznaj Hagę - Paleis Noordeinde - siedziba królów

2015-01-30 19:21:04 Den Haag
autor: Gabrysia
zobacz nasze galeria Drugi artykuł z cyklu "Poznaj Hagę" opisujący Pałac Noordeinde, w którym mieści się rezydencja obecnie panującego monarchy.

Pałac królewski od zawsze stanowił siedzibę panującego monarchy, bądź wojewody. Pierwotnie budynek był średniowiecznym domem, który przebudowano i powiększono w XVIw. Pierwszym rezydentem pałacu była Louise de Coligny ostatnia żona Willem'a de Zwijger.

W XVIIw., Frederik Hendrik polecił wybudowanie dla swojej małżonki Amalii van Solms drugiego Pałacu – Huis ten Bosch. Zarówno nowy pałac jak i Pałac Noordeinde były wykorzystywane jako królewskie rezydencje aż do początków panowania francuzów, natomiast od tego czasu do II wojny światowej tylko Pałac Noordeinde w Hadze był używany jako pałac królewski.

Podczas II wojny światowej Królowa Wilhelmina mieszkała w Anglii, a po powrocie rezydowała w jednej z willi przy Nieuwe Parklaan. Pałac został lekko uszkodzony w czasie wojny, a następnie uległ kolejnemu zniszczeniu podczas pożaru w 1948r. W tym samym roku na tron wstąpiła
Królowa Juliana, która nigdy nie mieszkała w Pałacu Noordeinde.

Do roku 1977 w budynku mieścił się Instytut Studiów Społeczynch. Jednak po gruntownym remoncie, który miał miejsce w 1984r. Królowa Beatrix postanowiła wykorzystać pałac do swojej pracy.

Pałac królewski jest położony w samym centrum Hagi. Ulica przy której znajduje się zabytek określana jest mianem „największego skupiska sztuki i zabytków” w całej Holandii. Od 1817r. budynek jest jednym z trzech oficjalnych pałaców holenderskiej rodziny królewskiej. Natomiast od 2013r. stanowi miejsce pracy króla Wilhelma-Alexandra.

Wstęp: 

Zabytkowy pałac nie jest niestety dostępny dla zwiedzających, jednak na tyłach budynku znajdują się królewskie ogrody tworzące niewielki park, do których umożliwiony jest wstęp wolny. Obok ogrodów mieszczą się także słynne królewskie stajnie.

Położenie:

Paleis Noordeinde
Noordeinde 68
2514 GL Den Haag

 

 

Żródło: www.denhaag.nl, www.koninklijkhuis.nl

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015