Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

2358

Co warto wiedzieć pracując w czasie ciąży

2015-01-30 19:19:39 Den Haag
autor: Sylwia Ziętara
zobacz nasze galeria URLOP MACIERZYŃSKI - zasiłek ze względu na ciążę i poród (tzw. zwangerschaps- en bevallingsuitkering)

Każda pracująca mama ma prawo do urlopu macierzyńskiego oraz zasiłku z nim związanego, trwającego 16 tygodni. Wysokość zasiłku wynosi tyle samo co twoje dzienne wynagrodzenie z pracy. To kiedy zaczynasz urlop zależy od ciebie, jednak musisz to ustalić z pracodawcą. Możesz zakończyć pracę od 6 do 4 tygodni przed wyznaczoną datą porodu. Masz prawo do conajmniej 10 tygodni urlopu po porodzie. Np. jeśli zdecydujesz się przejść na urlop 5 tygodni przed porodem, po porodzie zostaje ci jeszcze 11 płatnych tygodni urlopu. W każdym przypadku jest to 16 tygodni (również gdy dziecko przyjdzie na świat 2 tygodnie wcześniej lub później niż wyznaczona przez lekarzy data.
Aby otrzymać zasiłek przyszła mama musi dostarczyć swemu pracodawcy zaświadczenie od położnej o ciąży (tzw. zwangerschapsverklaring) i on w twoim imieniu wnioskuje w sprawie zasiłku. Ma on obowiązek powiadomić UWV conajmniej 2 tygodnie przed planowanym przejściem na urlop. 

Jeśli nie masz kontraktu o pracę, ale pracujesz we własnej firmie (np. ZZP, freelancer) lub w firmie partnera/męża możesz również otrzymać zasiłek ze względu na ciążę i poród (tzw.ZEZ- zelfstandige en zwanger). W tym przypadku musisz postarać sie o to sama wysyłając wniosek na stronie http://www.uwv.nl/Particulieren/formulieren/AG14001096.aspx, potrzebne dokumenty to BSN numer, dokument potwierdzający twoje dochody np. deklaracja podatkowa(aangifte inkomensbelastng) oraz zaświadczenie od położnej z przewidywaną datą porodu.

Jeśli zachorujesz w czasie ciąży masz prawo do zasiłku chorobowego (ziektewet-uitkering) a później tak samo do normalnego 16-tygodniowego zasiłku ze względu na poród i ciążę. Jeśli zachorujesz po urlopie macierzyńskim, a choroba ma związek z ciążą lub porodem otrzymasz zasiłek chorobowy równy 100% wcześniejszej pensji, natomiast jeśli choroba ma inne podłoże zasiłek wynosi wtedy 70% poprzedniej wypłaty. Oczywiście chorobę meldujesz w UWV (najlepiej dzwoniąc na UWV telefoon werknemers). 

Jeśli przed urlopem macierzyńskim otrzymywałaś zasiłek dla bezrobotnych bądź chorobowy, po urlopie otrzymasz go spowrotem.

Urlop rodzicielski (ouderschapsverlof)

Jest to bezpłatna forma urlopu na życzenie. Masz do niej prawo ty lub twój partner bez względu na ilość godzin, które pracujecie. Aby go otrzymać musisz pracować przynajmniej 1 rok u tego samego pracodawcy. Możesz dostać jednorazowy urlop na każde dziecko poniżej 8 roku życia. Masz prawo do maksymalnie 13 razy godzin, które przepracowujesz tygodniowo, czyli jeśli np. pracujesz 24h w tygodniu masz prawo do maksymalnie 312 godzin urlopu. Standardowo oznacza to, iż w ciągu 6 miesięcy masz prawo do 12h urlopu na tydzień. Oczywiście możesz zdecydować, aby pracować mniej tygodniowo lub więcej, co należy przedyskutować z pracodawcą. 

ZWOLNIENIE W CZASIE CIĄŻY

Nie możesz zostać zwolniony w czasie ciąży bądź 12 tygodni po porodzie, chyba, że:
- za wykroczenie (typu kradzież, oszustwo, przemoc, agresja, stwarzanie zagrożenia, niesubordynacja - pracownik nie wykonuje uzasadnionych poleceń pracodawcy)
- w razie upadłości firmy.

Rzecz jasna nie możesz zostać zwolniona z powodu ciąży!!

W przypadku, gdy sama się zwolnisz nie masz prawa do zasiłku!

Jeśli aplikujesz w sprawie pracy nie możesz zostać odrzucona ze względu na ciążę. 

Tym samym nie masz obowiązku informować o ciąży w czasie rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Źródła informacji:
www.arbo-advies.nl
www.uwv.nl

 

 

Artykuł udostępiony przez S. Ziętarę wiecej informacji na stronie autorki

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015