Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

4863

Nauka języka holenderskiego

2015-01-30 18:12:33 Den Haag
autor: Kamil
zobacz nasze galeria Język holenderski jest dla nas drugim (a niekiedy trzecim) językiem. Musimy się od podstaw uczyć mówić, pisać oraz czytać po holendersku. Hagę zamieszkują także osoby, które się tutaj urodziły a pomimo tego mają problemy z czytaniem oraz pisaniem w języku holenderskim. Gmina Den Haag ma dla wszystkich odpowiednią ofertę.

 Wszyscy, którzy osiągnęli 18 lat, mają do wyboru wiele możliwości dokształcenia się w tej dziedzinie. Możemy się uczyć w okolicy zamieszkania lub w naszej pracy, ale także i podczas zajęć integracyjnych. Po ukończeniu niektórych kursów otrzymamy dyplom lub certyfikat. W Holandii znajdziemy wiele ofert oraz możliwości kształcenia.

Mówienie, pisanie i czytanie po holendersku

 Języka niderlandzkiego możemy się nauczyć m. in. w:

 • ROC Mondriaan: szkoła oferuje kursy na zróżnicowanych poziomach

 • Taal in de beurt: uczenie się języka w miejscu zamieszkania, w swojej okolicy. Na stronie www.denhaag.nl znajdują się wszystkie adresy oraz kontakt z centrum, do których możemy się zgłosić

 • Fundacja Wereldvenster: zapewnia kursy dla osób ubiegających się o azyl oraz uchodźców zamieszkałych w Hadze

 • Fundacja Spotkania kobiet z zagranicy (Ontmoeting met Buitenlandse Vrouwen OBV): fundacja ta pomaga w nauce języka, kobietom, które z różnych powodów nie mogą uczestniczyć w zwykłych kursach. Lekcje odbywają się wtedy u nich w domu.

Poprawne czytanie oraz pisanie po holendersku 

Mieszkańcy, którzy urodzili się w Holandii mają niekiedy również kłopoty z czytaniem lub pisaniem po holendersku. To może spowodować różnorakie problemy np. w pracy, w sklepie, w domu przy czytaniu książek dzieciom, w szkole lub u lekarza. Na stronie „Beter lezen en schrijven” znajdziemy więcej informacji na ten temat. Pamiętajmy, że w internecie znajduje się też duża ilość ćwiczeń przeznaczonych do nauki języka holenderskiego. Wykonując je powiększymy zasób naszego słownictwa, potrzebnego do lepszej komunikacji w tym języku. 

Egzamin państwowy

Tym, którzy zdecydowali się dalej studiować, przyda się ukończenie państwowego egzaminu „Holenderski jako drugi język” (Nederlands als 2e taal). Wszystkie informacje dotyczące zapisania się na egzamin oraz kosztów znajdziemy na stronie „Urzędu Edukacji” (DUO – Dienst Uitvoering Onderwijs). Biuro na swojej stronie udostępnia też przykładowe egzaminy, które można zakupić i ściągnąć na dysk.

Otrzymujesz zasiłek? 

Gmina uważa, że uczenie się języka Holenderskiego jest bardzo ważne. Dzięki temu łatwiej nam będzie znaleźć pracę lub zostać wolontariuszem. Jednym z miejsc do którego możemy się udać jest Taalplein w Hadze. 

Konsultant z Urzędu ds. Socjalnych udzieli nam więcej informacji. 

Integracja

Rząd, gmina oraz społeczeństwo uważają, że integracja jest bardzo istotna. Każda osoba zainteresowana kulturą holenderską może wziąć udział w kursie integracyjnym. Jest to również jeden z warunków uzyskania holenderskiego obywatelstwa.

Na stronie www.inburgeren.nl uzyskamy dodatkowe informacje.

Biblioteka w Hadze

W bibliotece w Hadze istnieje możliwość wypożyczenia kursów do nauki języka holenderskiego. Jeżeli uczymy się go w znanej organizacji, możemy na 2 lata za darmo stać się członkami biblioteki. Pracownicy biblioteki udzielą nam wszystkich potrzebnych informacji. Znajdziemy je również na jej stronie internetowej.

 

Źrodło: www.denhaag.nl

 

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015