Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

9703

Wynajem pierwszego mieszkania

2015-01-30 17:02:20 Den Haag
autor: Kamil
zobacz nasze galeria Jeśli zamierzasz wynająć mieszkanie w najbliższym czasie, bądź jesteś w trakcie poszukiwań mieszkania do wynajęcia, ten artykuł jest dla Ciebie.

Gdzie szukać?


Nowe mieszkanie można szukać na wiele różnych sposobów. Najprościej jest zacząć od odwiedzenia biur maklerskich w okolicy. Warto też popytać wśród znajomych. Istnieje wiele maklerów, którzy nie ogłaszają się nigdzie, a mieszkania wynajmują jedynie osobom poleconym przez innych. Poza tym warto odwiedzić strony internetowe takie, jak np. www.funda.nl – znajdziemy na niej tysiące ogłoszeń z całej Holandii.

 
Kosztorys


Jedną z ważniejszych rzeczy, jakimi kierujemy się podczas podejmowania decyzji o tym jakie mieszkanie wynająć, są pieniądze.

Dobrym pomysłem jest wyliczenie wszystkich początkowych wydatków. Należy wziąć pod uwagę:

-pierwszy czynsz

-kaucja (hol. borg – niekiedy nawet trzykrotność czynszu)

-tzw. „jednorazowe koszty” czyli koszty administracyjne

Warto pamiętać na co, oprócz czynszu, pójdą nasze pieniądze:

-opłaty za gaz, energię elektryczną i wodę. Nieobowiązkowo za telewizję, internet i telefon

-koszty serwisowe (servicekosten) czyli obowiązkowa opłata za ewentualne naprawy w naszym mieszkaniu czy grupowe ubezpieczenie

-zazwyczaj w przypadku mieszkań umeblowanych, uiszcza się opłatę za użytkowanie mebli

-w przypadku posiadania auta dochodzą jeszcze koszty wykupienia parkingu

Oprócz wyżej wspomnianych płatności, które wchodzą w skład comiesięcznego czynszu, należy pamiętać o corocznych podatkach (np. za wywóz śmieci) oraz możliwych dopłatach, na początku każdego roku, za zużytą energię.

Niezwykle istotne jest, abyśmy byli świadomi jakie koszty nas czekają oraz za co odpowiedzialny jest właściciel mieszkania (ew. biuro maklerskie) a za co my sami. Czasem bywa tak, że pieniądze za energię otrzymuje od nas właściciel mieszkania i to on bierze na siebie odpowiedzialność za regulowanie rachunków. Dlatego też należy zawsze czytać umowę, którą otrzymujemy.

Średni miesięczny koszt wynajęcia mieszkania wynosi od 600 do 900 euro miesięcznie.


Meldunek


Drugą ważną rzeczą przy wynajmowaniu mieszkania jest możliwość meldunku. Każdy kto planuje pobyt w Holandii dłuższy niż 4 miesiące jest zobowiązany do zameldowania się w gminie, w której aktualnie mieszka. 

Brak meldunku nie tylko nie ułatwi nam życia w Holandii, ale może nam nawet zaszkodzić.


Na co zwracać uwagę?


Oglądając mieszkanie należy wszystko dobrze sprawdzić. Sytuacja wygląda podobnie, jak przy zakupie używanego samochodu. Powinniśmy wypróbować wszystko, co tylko jest dostępne. Każdy włącznik czy urządzenie. Miejmy świadomość tego, że przy opuszczaniu przez nas mieszkania, właściciel zrobi dokładnie to samo.


Rozwiązywanie problemów


W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, bądź konfliktów z wynajmującym warto skorzystać z pomocy niezależnych instytucji. Jedną z takich organizacji jest komisja ds. najmu (hol. huurcommissie). Zajmuje się ona rozwiązywaniem sporów, pomiędzy najemcą a wynajmującym, dotyczących wysokości czynszu, użytkowania mieszkania oraz serwisu i jego kosztów. Orzeczenie tejże komisji jest wiążące dla obu stron.


Dodatek do mieszkania (huurtoeslag)


Jeżeli nasze zarobki są niskie możemy się ubiegać w urzędzie podatkowym o dofinansowanie do mieszkania.
Więcej na ten temat znajdziemy tutaj. Huurtoeslag


Uwaga na oszustów!

Niejednokrotnie zdarzało się, że mieszkanie przez nas wynajęte należy w rzeczywistości do zupełnie innej osoby. Oszuści, szczególnie wynajmujący mieszkanie prywatnie tj. bez pośrednictwa biura maklerskiego, często dysponują kluczami np. znajomych, którzy wyjechali na wakacje. Może się okazać, że mamy poważny problem gdy po kilku dniach do naszego „nowego” mieszkania wróci prawdziwy właścicel. Niezwykle ważne jest, aby kontrolować dane osób, od których chcemy wynając mieszkanie. Mamy prawo zarządać okazania dowodu osobistego oraz aktu własności domu lub mieszkania. Nie bądźmy łatwowierni i nie ulegajmy zbyt łatwo pokusom „super okazji”.

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015