Witamy na stronie serwisu  CreativeDenHaag.pl/wiadomości    

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

   Ogloszenia denhaag.pl

4430

Rozwój i historia Hagi

2015-01-30 16:02:37 Den Haag
autor: Kamil
zobacz nasze galeria Haga - miasto o dużym znaczeniu międzynarodowym, stolica administracyjna Holandii, siedziba holenderskiego rządu i parlamentu. Do tego mieszanka wielu środowisk i kultur, nieustannie tętniące życiem miejsce, w którym blisko pół miliona mieszkańców zmaga się z codziennością.

Każda historia ma gdzieś swój początek, w przypadku Hagi zaczęło się od polowań...

 Blisko osiem wieków temu okoliczne, gęsto zalesione tereny wykorzystywane były w celach łowieckich (pozostałością po lasach, które rozciągały się pomiędzy Gravezande i Alkmaar jest położony niedaleko centrum "Haagse Bos"). Około 1230 r. hrabia Holandii* Floris IV wybudował nad stawem swoją rezydencję, natomiast jego syn Wilhelm II 18 lat później przekształcił ową rezydencję w pałac, który stoi do dziś**.

Wokół pałacu powstała osada (pierwsze wzmianki o niej pochodzą z roku 1370). W XIV w. rozwinął się przemysł włókienniczy. Niestety Haga nie posiadała praw miejskich co powodowało niemożność korzystania z wielu przywilejów handlowych czy budowy murów obronnych.

Renesans

Od końca XIV w. do końca XVI w. Niderlandy dostały się pod panowanie kolejno: książąt burgundzkich i dynastii Habsburgów.
W 1568 roku rozpoczęła się wojna osiemdziesięcioletnia (holenderskie powstanie przeciwko ówczesnym hiszpańskim rządom), z powodu braku murów obronnych Hiszpanie z łatwością przejęli Hagę. Planowano nawet ją zniszczyć, na szczęście pomysł ten wyperswadowano Hiszpanom podczas mediacji z Wilhelmem Orańskim. Dzięki temu Haga została uchroniona przed upadkiem, co więcej od tamtej pory zaczęła sie mocno rozwijać. Kilkanaście lat później po utworzeniu Republiki Zjednoczonych Prowincji rządzonej przez namiestników, Haga stała się de facto stolicą. 
 

Okres napoleoński

Zimą przełomu lat 1794-1795 Napoleon Bonaparte podczas swojej kampanii wkroczył na terytorium Holandii i ustanowił Republikę Batawską, którą przekształcono w 1806 r. w Królestwo Holandii z Ludwikiem Bonaparte na czele. W tym samym roku nowy król nadał prawa miejskie Hadze.

Francuskie rządy nie trwały jednak długo. Po klęsce Napoleona pod Waterloo decyzją kongresu wiedeńskiego na terenach Holandii, Belgii i Luksemburga ustanowiono Królestwo Zjednoczonych Niderlandów ze stolicą w Hadze i Brukseli. Władzę w państwie objęła panująca do dziś, dynastia Oranje-Nassau. Niestety nieudolne rządy pierwszego króla szybko doprowadziły do odłączenia się Belgii i rozpadu Królestwa w 1830 r.

Powstało Królestwo Niderlandów, którego obecne granice wytyczono w 1839 r. Stolicę przeniesiono do Amsterdamu. W Hadze pozostała siedziba rządu i parlamentu. 
 

Wiek XX

XX w. to poza wojennymi zmaganiami, także czas rozrostu Hagi. Oprócz fizycznej rozbudowy miasta, Haga zaistniała na arenie międzynarodowej jako "miasto pokoju i sprawiedliwości". To tu znajdują się jedne z najważniejszych instytucji światowych m. in. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Międzynarodowy Trybunał Karny czy główna siedziba Europolu. Haga jest również czwartym co do ważności po Nowym Jorku, Genewie i Wiedniu centrum ONZ.

Przez osiem wieków, z małej osady, Haga przeistoczyła się w miasto o ogromnym znaczniu lokalnym i międzynarodowym. Dziś przy ponad setce różnych narodowości żyjących obok siebie, ta urokliwa miejscowość stała się multikulturowym centrum, w którym każdy codziennie uczy się tolerancji i szacunku dla drugiego człowieka.*wówczas tereny te podlegały pod Święte Cesarstwo Rzymskie
**jest to nic innego jak Binnenhof 

 
aaaa ddddd ffff fff
 


Za wszelkie wypowiedzi zamieszczone w serwisie odpowiadają ich autorzy. Portal denhaag.pl nie odpowiada za ich treść. Wszystkie materiały na stronie są chronione prawami autorskimi.
CreativeDenHaag
Wszystkie prawa zastrzezone 2015